Od lutego do maja 2021 r w domu zakonnym Braci Mniejszych Franciszkanów w Józefowie odbyła się kolejna edycja warsztatów pisania ikon.
Grupa dla początkujących poznawała poszczególne etapy powstawania ikony poprzez kontemplację oblicza Chrystusa w Mandylionie.
Grupa zaawansowana natomiast w ikonie Matki Bożej z Dzieciątkiem uczyła się jak nakładać na ikonę złoto i szlagmetal.
Jak zwykle, każde spotkanie rozpoczynała wspólna modlitwa, w której oddawaliśmy Panu Bogu naszą pracę prosząc o błogosławieństwo. To niewątpliwie był czas łaski. W wyciszeniu, skupieniu i modlitwie pomagała nam piękna starocerkiewna muzyka i widoki zmieniającej się za oknem przyrody. Był to również czas intensywnej, ale pięknej pracy. Można powiedzieć, że odbywała się ona równolegle w dwóch wymiarach – tym widzialnym w ikonie i tym duchowym w sercach każdego z nas. Wiele indywidualnych modlitw w kaplicy, głębokich rozmów i zawiązanych relacji to także owoce wspólnie spędzonego czasu.
Dużym walorem warsztatów, który podkreślali w ankiecie uczestnicy, był ich modlitewno-kontemplacyjny charakter. Atmosfera pracy w wyciszeniu była odpowiedzią na potrzeby serca. A pogłębiona świadomość symboliki etapów pracy nadawała jej głębszy sens.
Nie sposób nie wspomnieć o cudownej, przyjacielskiej atmosferze, która panuje w domu u „Franków”, bo tak potocznie utarła się nazwa tego miejsca. Pokój i dobro to dwa słowa które przekładają się tu na działanie. Z nich wypływa radość i chęć do dzielenia się sobą, czasem i talentami.
Jak zwykle najważniejszym momentem warsztatów, było poświecenie ikon przez Ojca Leona. Bardzo się staraliśmy, aby ukończyć nasze prace na święto Zesłania Ducha Świętego. Udało się. Z dumą patrzyliśmy na ustawione u stóp ołtarza ikony, śpiewając hymn do Ducha Świętego. Mieliśmy poczucie hojnego obdarowania bożą łaską. Symbolika mieniącego się w ikonach złota była jej pełnym wyrazem.
Na zakończenie naszej tegorocznej pracy wybieramy się do Muzeum Ikon w Supraślu i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie
Krótka relacja z Dnia Dobra 2023, nakręcona i zmontowana przez młodego człowieka :) Wszystko okiem drona:) LINK
W niedzielę 2 kwietnia 2023 roku józefowski Teatr Grot przedstawił po raz pierwszy w naszym klasztorze plenerowe widowisko religijno-teatralne „Via Dolorosa. Franciszkańskie Misterium Męki Pańskiej w Józefowie”.
4 czerwca odbyły się ostatnie (już trzecie) warsztaty z Psychologii Pozytywnej i Wiary zatytułowane
„Zrozumieć emocje”...
Gościnne progi klasztoru oo. Franciszkanów przyjęły grupę kilku polskich drużyn uczestniczących w Olimpiadzie Kreatywności DI...
21 maja w stodole ojców Franciszkanów odbył się kolejny, klimatyczny koncert, który zgromadził fanów jazzu. Duet "Przedwieczór", w poszerzonym do kwintetu składzie, porwał publiczność autentycznością i naturalnością muzycznych aranżacji. W wykonaniu młodych, niezwykle utalentowanych artystów zgromadzona publiczność miała wyjątkową okazję do wysłuchania najpiękniejszych standardów jazzowych. Gwoździem programu okazało się wspólne wykonanie przeboju Marka Grechuty "Wiosna, ach to ty"....